Styrelsens sammansättning efter årsmötet 2025
Ordförande Kenneth Johansson
Kassör Lars Åke Wikensjö
Sekreterare Kristina Hellström Olsson
Ledamot Cege Berglund
Ledamot Ralf Hansson
Ledamot Carl-Olov Nilsson
Ledamot Ingmar Christiansson
Suppleant Lisbeth Cajstam
Suppleant Håkan Drath
Revisorer Roy Hysén och Jan Kihlbaum.
Valberedning Christer Krohn, Roy Hysén och Krister Broman.
Styrelsen har haft åtta protokollförda möten under 2025.
En arbetsbeskrivning med ansvarsområden och ansvarig person för arbetsuppgifterna presenteras på vår hemsida. Arbetssättet ger oss en trygghet så att inga uppgifter ska missas.
Ännu ett år med HandbollsAkademins tidning, Sveriges enda tryckta handbollstidning. Tidningen delas ut vid handbollsarrangemang och till föreningar. Tack vare att Kenneth fått annonsörerna att medverka i stor utsträckning kan vi dela ut den gratis. Tidningen har tagits fram efter en grannlaga arbetsinsats av Kjell-Ove ”KOA” Andersson och Cege Berglund.
Vi har haft två varulotterier, ett under våren och ett under hösten. Båda med fina vinster för hus och hem.
Januari 30
Marie Wedberg och Peter Möller var gäster i årets första sammankomst. Det blev om man så vill en sorts föräldramöte. De som intervjuades av Jan Jingryd, kom nämligen från Sävehof, som alltid slagit vakt om familjerna i Sveriges ledande handbollsklubb. Marie som har sonen Gustaf i A-laget, har varit fysioterapeut 30 år och verkar inte ha tröttnat.
Peter blev svensk mästare två gånger innan han såg grabbarna Simon och Felix ge sig ut på proffsmarknaden.
Det blev ett intressant och underhållande samtal!
Vi landade på inalles sextioåtta personer på mötet.
Februari 27, årsmöte.
Inbjudna gäster till detta möte var två riktiga hårdingar. Mikael Franzén och Jerry Hallbäck som var ryggraden i en bland många av Redbergslids framgångsperioder, med massor av seriesegrar i den finaste av alla ligor. De båda berättade om RIK:s nysatsning, där de har nyckelroller i klättringen från klubbens sämsta position någonsin.
Årsmötet genomfördes med Krister Broman som ordförande. Med ackuratess tog han oss igenom mötespunkterna som lades till handlingarna.
Sextiofyra intresserade som efter att årsmötet avslutats fick höra Janne grilla RIK:arna.
Mars 4–6 Magdeburg
Resorna söderut är årliga och mycket uppskattade. Den här gången var slutmålet Magdeburg. Femtiotvå resenärer äntrade bussen och när IKEA passerades höjdes stämningen. Det var som när man seglade ut från Göteborg och Vita Gaveln passerades. Det hanns med en hel del under tre dagar, dessutom fixade Magdeburg en stabil seger med 31–24 över Michael Apelgrens Pick Szeged. Läs gärna Jan Hanssons reseskildring på vår sajt, handbollsakademin.se.
Inalles femtiotre i bussen som hade biljett till matchen.
Mars 27
Cattis och Ampan. Gamla kompisarna Catarina Bergström och Ann-Britt Carlsson-Furugård gästade John Scott´s och bjöd generöst på många goda historier, inte bara om sina 81 respektive 130 landskamper. Efter den aktiva karriären har de fortsatt som engagerade supportermedhjälpare (Cattis) och ledare (”Ampan”). Vi fick ta del av många minnen som illustrerades av ett bildspel från bådas upplevelser.
Sextioåtta medlemmar avnjöt föredragningen.
April 24
Krister Broman var vårens siste gäst. Framträdandet var väldigt uppskattat för ärligheten, framträdandet och inte minst humorn. För visst kan man skratta åt en domare – åtminstone
om det sker i rätt sammanhang och vid rätt tillfälle.
Vi landade på omtrent sextio personer.
September 4
Den traditionella Akademiträffen med ”våra” tränare ägde rum på ny plats – det var bara en trappa ner från den vanliga lokalen på John Scott´s. Och mycket var sig likt, inklusive optimismen bland klubbarnas företrädare. Rustan Lundbäck, en stamgäst, var först och berättade om Aranäs tjejer. Johan Petersson har kommit som tränare till Kungälv. Niklas Virolainen i Önnered höll inte hemligt att målsättningen är en plats bland de fyra bästa. Sävehofs Andreas Wallin sade sig ha lärt mycket av förra säsongen, då det ”bara” blev andraplats. Hans kollega på herrsidan, Linus Ekman, berättade att tolv spelare lämnat, men att givetvis många kommit in. Kristian Berntsson slog fast att fyra rutinerade spelare inte var kvar och att endast Emil Hansson samt sju uppflyttade juniorer tagits in. Mattias Flodman berättade att de inte var nöjda med förra säsongen och absolut siktade mot slutspel.
Påläst och konkret utfrågare: Krister Broman.
Vi landade på sextio personer under kvällens lopp.
September 25
En ishockeyspelare inför en handbollspublik – kunde det vara något?
Det kunde det. När Anders Broström kom till John Scott’s för septembermötet väckte det stort intresse, kanske också delvis beroende på att styrelsen manat till större uppslutning än vad det verkade bli en tid för träffen. ”Bros”, den gamle riksbusen, gjorde ingen besviken, intervjuad av pålitlige Janne Jingryd. Anders berättade om hatkärleken som alltid mött honom i Stockholm och om publiktycket som växte allt mera.
– Något gjorde man väl rätt, konstaterade han i ett understatement.
Vi kom upp till femtiofem vid detta möte.
Oktober 18–19
Akademiresan till Ålborg blev lyckad. Vi var trettiotre medlemmar som var med på resan som gick av stapeln lördag-söndag, 18–19 oktober. Trevlig stämning, god gemenskap lika med idrottsförbrödring. Leja Touring stod för busstransporten med trevlige föraren Janne, som såg till att resan gick lugnt och fint. Inkvartering på Hotell Hvide Hus innan avfärd till matchen i Gigantium Arena. Matchen mellan Ålborg – Fredericia slutade 38–20. Nästa resa planeras gå till Kiel i mars månad 2026 och en toppmatch mellan Kiel och Flensburg!
Alltså trettiotre ombord.
Oktober 30
Andreas ”Stycket” Nilsson fostrades i moderklubben IFK Trelleborg, vid 16 år gjorde han debut i elitserien för IFK Trelleborg.
Säsongen 2009/2010 gick han till IFK Skövde, det blev 89 matcher och 466 mål under tre säsonger.
2012–2014 proffs i tyska HSV Hamburg. Första säsongen blev klubben Champions League-mästare efter att han slagit FC Barcelona.
2014–2024 Veszprém KC från Ungern. Var där i 10 år. Det blev tre finaler i Champions League. Mästerskapsdebuterade vid EM 2012 i Serbien och samma år var han med och vann OS-silver i London. Under EM 2014 spelade han hela turneringen utan att missa ett enda skott, har varit med i landslaget fram till EM 2024.
Från sommaren 2024 spelar han med ett treårigt kontrakt för Önnereds HK.
För den uppskattade intervjun stod som vanligt Janne Jingryd.
Vårt nya maxtal, sjuttio var på plats.
November 25
Årets sista möte flyttade vi till Partille Arena och John Scott´s. Där vi blev väl mottagna av IK Sävehofs frontman, Stefan Abbe Albrechtson. Efter sedvanligt tjôt och mingel avåts den traditionella hamburgaren och Abbe höll en förträfflig presentation om Sävehof, som i år fyller 75 år. Inbjudan gällde också matchen i European League mellan Sävehof och Tatran Presov där hemmavinsten skrevs till 33–28. Denna träff gav nog mersmak för de flesta som var med.
Åttio+ var på plats.
Årets hederspris till Bengt Alm, GF Kroppskultur
Motivering
Bengt kom till Kroppskultur säsongen 1975 där han spelade i A-laget fram till 1984. Han startade upp verksamhet för flickor och damer i Kroppskultur 1976 och gick även med i styrelsen då. Under åren i Kropps har Bengt tränat lag ifrån bollek upp till senior både på pojk- och flicksidan. Han har i sin långa gärning för handbollen även varit med och arrangerat Junicupen under 40 år. Hederspriset överlämnades av Kenneth i Agnebergshallen den 29 november i halvtid under matchen mellan Kroppskultur och Torslanda.
Bengt är en värdig vinnare av Akademins Hederspris 2025 som förutom äran är 10.000 kronor.
Årets ungdomsstipendium delas mellan Michaela Wåhlstedt och Maria Helgesson, Kvibergs HK
Motivering
Kvibergs Handbollsklubb har under det senaste decenniet vuxit kraftigt i östra Göteborg. Två personer som på ett enastående sätt gör detta möjligt är Michaela Wåhlstedt och Maria Helgesson. De är båda centrala nyckelpersoner i föreningen och har under de senaste två åren tagit ett stort ansvar för att driva utvecklingen av både verksamheten och föreningskulturen.
Michaela och Maria är båda tränare för ungdomslag och aktiva i styrelsen och bidrar där till strategiska beslut kring föreningens långsiktiga utveckling.
Stipendierna är planerade att överlämnas vid ett arrangemang i Partille Arena under februari månad. Detta under en dammatch i handbollsligan.
Var och en föräras med 5000 kronor.
********************************************************
På årets sista dag fick vi veta att vår styrelsekamrat i Claes Göran Cege Berglund har avlidit, han blev 79 år gammal.
Cege började på GP som sjuttonåring 1963 och han gick i pension från sin roll som sportreporter på GP 2013. Förutom en utflykt till Aftonbladet i mitten på 70-talet var Cege GP trogen. Han var på plats under 16 olympiska spel, drygt 60 VM i 15–20 olika sporter, nio Giro d´Italia, fyra Tour de France. Det första mästerskapet han fick bevaka för GP:s räkning var OS i Mexiko 1968. Antal texter i GP genom åren blev runt 10 000.
Har under sista 10 åren varit den som ansvarat för vår Akademi-tidning och lagt ett stort arbete med att skriva och hålla ihop artiklarna.
Cege har varit engagerad i Mikael Ljungbergs minnesfond och suttit med i kommittén som årligen utser Hall of Fame idrottspersonerna som får äran att väljas in.
Den årliga boken Idrottsarvet för Idrottsmuseet i Göteborg har Cege ansvarat för men även skrivit jubileumsskrifter för RIK och Warta. Skrev även en del artiklar för nättidningen Spanaren.
Cege var med och tog fram boken Frank Zappa – The Nordic Stories. Boken är en samling berättelser, intervjuer och anekdoter från Norden, tillsammans med cirka 250 opublicerade foton från Zappas första resa i regionen 1967 till hans sista 1988.
********************************************************
Summering av våra aktiviteter
Under året har vi haft 531 medlemmar, inklusive gäster, på våra möten.
Till Magdeburg och Ålborg var vi 53 respektive 33 resenärer.
Under 2025 har vi haft totalt 617 personer i bussar och på möten.
Antal medlemmar den 2025-12-31
- Nittiotvå (92). Ständiga, 1000 kr.
- Fyrtionio (49). Ständiga, meriterade.
- Etthundrasextiofem (165). Årsbetalande 2025.
- Trehundrasex (306) medlemmar totalt 2025.
- Åttioåtta (88) har betalat för 2026!
- Sextiofyra (64) är kvinnor.
- Tvåhundrafyrtiotvå (242) är män.
